Krkonošský deník o klášteru
13.10.2012

Krkonošský deník o klášteruStavbou roku je klášter.

Už se to na Trutnovsku stává pomalu tradicí. Dva roky po sobě totiž do regionu putoval titul pro nejlepší stavbu roku. Zatímco loni uspělo trutnovské společenské centrum Uffo, ve 20. ročníku soutěže se jedním z pěti vítězů stal rekonstruovaný františkánský klášter v Hostinném. „Je to naprosto mimořádná záležitost a my si toho vážíme. Nejvíce pro nás znamená komentář předsedkyně odborné poroty, architektky Radomíry Sedlákové. Uvedla, že nešlo pouze o ocenění kláštera jako zdařilé rekonstrukce ojedinělého raně barokního objektu, ale i o cenu za významnou roli při rozvíjení historické identity sídla,“ řekl k úspěchu starosta Karel Klíma.     

     
 Cílem soutěže, do níž se mohou přihlásit stavby nové nebo rekonstruované, je seznámit nejširší odbornou a laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. A o tom, že františkánský klášter zabodoval u lidí, svědčí také zisk dalšího titulu, a to ceny veřejnosti. „To je otázka internetového hlasování a výraz patriotismu daného místa,“ podotkl starosta.

   
 „Udělení titulu stavba roku 2012 je pro náš klášter s muzeem, galerií a knihovnou vzácným oceněním. Dokazuje výjimečnost stavby samotné, je totiž jedinou dochovanou stavbou Wolfganga Dientzenhofera na území České republiky. Jedná se také o velmi zdařilou rekonstrukci raně barokního areálu kláštera z druhé poloviny 17. století,“ sdělil Tomáš Anděl, ředitel muzea. Podle jeho slov využijí ocenění k další propagaci objektu v rámci rozvoje turistického ruchu. „Zajímavá je i cena veřejnosti. Je důkazem toho, že obnova památky vzbudila zájem v řadách lidí, což v uspěchané době nebývá tak obvyklé," dodal.

     
 
Opravený františkánský klášter v Hostinném přihlásil do soutěže dodavatel stavby, firma Metrostav, jako jednu ze svých renovací. „Oprava starého kláštera se povedla vizuálně i materiálově. Všechny práce se provedly tak, jak se u historického objektu provádět mají,“ uvedl pro Krkonošský deník už dříve Jaroslav Dolejší, oblastní ředitel Metrostavu. Klášter v 60. letech 20. století sloužil jako skladiště, město jej získalo v roce 2007. Areál tvoří obdélníková budova s vnitřní zahradou a okolní pozemky. Součástí komplexu je také barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, ve kterém sídlí Galerie antického umění s významnou kolekcí kopií antických plastik.

               
Rekonstrukce začala před dvěma lety a přišla na 50 milionů korun. Hostinné investovalo do oprav čtyři miliony, zbytek tvořila dotace Evropské unie. V březnu letošního roku byla veřejnosti zpřístupněna knihovna a o dva měsíce později i muzeum.

Do 20. ročníku soutěže Stavba roku 2012 se přihlásilo 53 projektů. Odborná porota ocenila pět staveb bez rozlišení pořadí.
  

Krkonošský deník, 6.října 2012 (mj)