Výstava - Fotografie z cest
20.10.2016

Výstava - Fotografie z cest

 FOTOGRAFIE Z CEST

 KAREL BAUER

 20. 10. - 31. 12. 2016

 Františkánský klášter HostinnéKarel  B a u e r               * 1952

 

 

 

se narodil ve Dvoře Králové n. L., dětství prožil v Lipnici ve sportovní rodině. Po ukončení SVVŠ, též ve Dvoře Králové n. L., studoval na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, později na Právnické fakultě a Fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Profesně celý život působil v Hradci Králové v různých sociálních agendách, v posledních letech byl ředitelem České správy sociálního zabezpečení Hradec Králové a současně přednášel sociální problematiku na Univerzitě Hradec Králové. V současnosti si již užívá důchodu. Od mládí se věnoval sportu a přírodě, po vzoru rodičů hrál házenou a hokej. Dlouhodobě se zajímal o motýly a hory. Po listopadu 1989 mohl začít cestovat, a tak měl možnost své zájmy spojit a hlavně realizovat. Postupně sám nebo s horolezeckými výpravami navštívil největší světová pohoří v Evropě, Asii, Jižní Americe a v Africe, kde především sledoval a fotografoval vysokohorské motýly. Některé jeho snímky byly publikovány v zahraniční odborné entomologické literatuře. Jeho fotografická cesta se vyvíjela a přes krátké období sociální fotografie se časem začal soustředit na fotografii krajiny, které se s poznáváním různých míst ve světě věnuje dodnes.

Fotografie z cest vystavoval na několika samostatných i společných výstavách, jeho fotografie zdobí prostory penzionů v Krkonoších, prostory administrativních budov v různých místech ČR i četné domácnosti. V současnosti fotí digitální technikou Canon a je členem fotoklubu Omega Hradec Králové.

 

Vystavené fotografie jsou z většiny mých cest v letech 2008 – 2015, z období, kdy používám digitální techniku. Můžete si je začít prohlížet od snímků Hradce Králové, které jsem udělal z okna našeho obývacího pokoje a tam taky začínám plánovat většinu svých cest. Navštívíte-li sami místa ve světě, která zde můžete vidět na vystavených fotografiích, tak zjistíte, že je tam skutečně krásně a že jsou ještě kraje a místa, která stojí za to navštívit. Na konci Vaší prohlídky pak uvidíte fotografie Prahy, kde moje cesty většinou končí. Když tam zajdete (skutečně tam někdy brzy jděte) a na nábřeží Vltavy se postavíte mezi japonské, americké, australské a další turisty a najednou s překvapením, s otevřenou pusou, stejně jako oni, budete sledovat tu úžasnou scenérii Hradčan a zjistíte, že i u nás je krásně (no dobře, aspoň pro fotografa…..).

 

Možná si někdo závěrem řekne, tak jsem si prohlédl různá zajímavá a většinou pěkná místa z celého světa. Proč to vlastně vystavuje? Dnešní svět nás trápí, všude kolem sebe vidíme válečné hrůzy a lidské neštěstí. Drtivou většinu světových a domácích fotografických soutěží vyhrávají snímky s těmito tématy. Tyto věci nefotografuji a nechci fotografovat, cílem mých fotografií je vyvolat příjemný pocit, chvíli se zasnít, představovat si aspoň na krátký okamžik, že tam jsem, nebo bych tam chtěl být. Jestli se mně to aspoň u někoho z Vás a u některých snímků podařilo, tak to splnilo cíl, proč jsem tyto snímky pořizoval a dnes vystavuji.

 

Jestli Vás některá fotografie osloví tak, že ji chcete mít doma, můžete mě kontaktovat. Upravíme ji dle Vašich představ a technických podmínek bytu a pouze za výrobní cenu. Mně bude stačit potěšení, že někde u Vás doma Vám moje fotografie dělá radost……….